TOP

Przeznaczenie odzieży ostrzegawczej

Odzież ostrzegawcza przede wszystkim kierowana jest do osób pracujących na budowach, lotniskach oraz portach. Z odzieży ostrzegawczej o intensywnej widoczności korzystają również kierowcy, ratownicy oraz strażacy. Noszenie tego typu odzieży ma na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa pracownikowi w sytuacjach, w których grozi mu potrącenie przez pojazdy ruchome. Co prawda taka odzież nie gwarantuje ochrony bezpośredniej, jednak w dość znaczący sposób zmniejsza ryzyko wystąpienia sytuacji niebezpiecznej.

Odzież ostrzegawcza szyta musi być w oparciu o obowiązujące w tym zakresie normy (EN ISO 20471). Odzież musi sygnalizować obecność pracownika w każdych warunkach (przy świetle nocnym, dziennym, przy świetle reflektorów, w czasie deszczu, podczas mgły czy w bardzo słoneczny dzień).

Odzież ostrzegawcza sygnalizująca obecność jej użytkownika, wykonywana jest często z fluorescencyjnych materiałów o barwach:
– czerwonej,
– pomarańczowo – czerwonej,
– żółtej.

Odzież ochronna podzielona jest na trzy klasy.
KLASA 1 to odzież o najniższym stopniu ochrony. Ten rodzaj odzieży wymagany jest dla osób pracujących na drogach prywatnych.
KLASA 2 to odzież o średnim stopniu ochrony. Ten rodzaj odzieży przede wszystkim wymagany jest w przypadku osób, które pracują na lub w pobliżu dróg oraz dla kierowców samochodów ciężarowych.
KLASA 3 to odzież o najwyższym stopniu ochrony. Ten rodzaj ubioru jest obowiązkowy dla wszystkich pracujących w pobliżu autostrad, dróg co najmniej dwupasmowych oraz lotnisk.

Odzież należąca do KLASY 1 charakteryzuje się:
– jasnymi kolorami,
– wstawkami/lamówkami wykonanymi z odblaskowego materiału.

Odzież KLASY 2 charakteryzuje się:
– widzialnością zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy,
– nie musi zgodnie z przepisami okrywać całego tułowia,
– rzadko pojawiają się elementy odblaskowe.


Odzież KLASY 3 charakteryzuje się:
– doskonałą widzialnością zarówno za dnia, jak i w ciągu nocy,
– gwarancją widzialności pracownika niezależnie od jego ustawienia,
– projektem wykonanym w taki sposób, aby jak najbardziej odzież podkreślała sylwetkę,
– okrywaniem całego tułowia.

Przykłady odzieży ostrzegawczej wykorzystywanej w pracy można znaleźć tutaj https://www.beta24.pl/odziez-obuwie-artykuly-bhp/odziez-ostrzegawcza.html

Norma EN ISO 20471 narzuca pewne zasady odnoszące się do odzieży ostrzegawczej:
– w skład odzieży KLASY 3 musi wchodzić przynajmniej jedna część okrywająca tułów,
– na odzieży posiadającej długi rękaw umieszczone muszą zostać dwa równoległe pasy, wykonane z odblaskowego materiału, doskonale widoczne zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy,
– odzież z krótkim rękawem musi mieć jeden pasek odblaskowego materiału.

 

Comments are closed.